Client Testimonials
Well done, KKInstruments!
We managed to monitor our production process effectively with your expertise! Will buy again!
Ahmad Azizul
IR Chief Engineerof Exxon Mobil
Joanna Low
Senior Engineerof Shell Malaysia Bhd
My Enquiry Cart
Your cart is empty
You have 0 items in your cart.
Show cart
VIDEOSCOPE CATEGORY
  • 4-Way Borescopes/Inspection cameras
  • CLASS 1-Borescope/Inspection Cameras
  • CLASS 2-Borescopes/Inspection Cameras
  • CLASS 3-Borescope/Inspection Cameras
  • Custom-made series
  • Extra-Long (5m to 50m) series
  • Pipe & Ducting Borecope/Inspection camera
  • Ultra Thin (Below 6mm range) Series
Product Categories
  • 2G/3G/4G Wifi/Bluetooth (Cellular Activity Monitor)
  • About KKInstruments
  • Airflow meters
  • All New Additions
  • Appliance Checker
  • Barometers
  • Battery testers
  • Belt tension meters
  • Bench-top water testers
  • Brands
  • By Brands
  • Cable Testers
  • Cable tracer/locator
  • Calibrators/Injectors
  • Calipers/Micrometers
  • Capacitance Meter
  • Cases (Instrument Storage)
  • Clamp meters
  • Colour meters
  • Cooking oil tester
  • Current Transformers (CT)
  • Datalogger/Recorders
  • Densitometers
  • Depth gauge
  • Dew point meters
  • Digital Multimeter(DMM)
  • Distance meters
  • Earth clamp meters/Earth resistance testers
  • ELCB/RCCB/RCD Testers
  • Emergency Mobility Lighting System
  • EMF/Radiation
  • Flaw detectors
  • Force gauge
  • Frequency Counter
  • Gas detectors/analysers/recorders
  • Gauss meters
  • Gloss meters
  • Hardness tester
  • Heat Stress Meter
  • Height Gauge
  • High Voltage Testers
  • Hipot testers/Electrical Safety Analysers
  • Holiday detectors
  • Humidity meters (Hygrometers)
  • Hydrometers(Specific Gravity)
  • IAQ meters
  • Impedance testers
  • Inspection Cameras/Borescopes/VideoScopes/FiberScopes
  • Insulation (Resistance) testers
    • MAX TEST VOLTAGE 10000V (10kV)
    • MAX TEST VOLTAGE 1000V (1kV)
    • MAX TEST VOLTAGE 15000V (15kV)
    • MAX TEST VOLTAGE 20000V (20kV)
    • MAX TEST VOLTAGE 5000V (5kV)
    • RESISTOR CALIBRATION BOXES(Decade Boxes)
  • ION (Energy) meters
  • LCR meters
  • Light/Lux meters
  • Lightning detectors
  • Manifolds
  • Metal Scanners/Locators
  • Microscope
  • Milli-Ohm meter/Micro-Ohm meters
  • Moisture meters
  • Multifunction meters
  • Nuclear Radiation Monitor
  • Nutirents meters
  • Oil Analyser
  • Optical power meter
  • Oscilloscope/Scopemeters
  • Particle counters
  • Particle Discharge (PD) Tester
  • Peristaltic pumps
  • Phase sequence indicators
  • Portable Medical Cooler/Fridge
  • Power analysers/Power meters
  • Power Supply
  • Pressure Instruments
  • Promotions
  • Protractors/Inclinometers
  • Rain gauge
  • Refractometer
  • Seed Counter
  • Seismograph
  • Smoke detectors
  • Socket testers
  • Soil moisture/Soil ph meter
  • Solar Power Testers
  • Sound level meters
  • Spectrophotometers(Colorimeter)
  • Static meters(Surface)
  • Stopwatch
  • Surface resistivity meters
  • Surface Roughness Testers/Surface Profile Gauge
  • Tachometer/Stroboscopes
  • Test Box/Trainers
  • Test hammers
  • Test-leads
  • Thermal imagers/thermal camera (Infrared camera)
  • Thermometers
  • Thickness gauges(ultra-sonic)
  • Torque meters
  • Transformer Turns Ratio Meter
  • Transmitters
  • U-Value meters
  • Ultra-Violet meters (UV meters)
  • Ultrasonic Flowmeters
  • Vibration meters
  • Voltage detectors
  • Volume Pricing Items
  • Water
  • Waveforn generator
  • Weather stations
  • Wind meters
  • Windows tint meters (Reflectance meters)
  • Wireless Solution
Contact KKI
For customer service:
Email: Sales@meter.com.my
Contact offices:
Johor Office (New 5000 square feet HQ):
Suite 1, R floor (13th), Wisma Singlong, 9 Jln Zabedah, B.P 83000,Johor,MY.
Tel(Johor) : +607- 4352540, 4355540
Fax: +607-4347299
KL/PJ Office:
Tel(KL) : +603- 78762460, 78762463
Fax(KL): +603-78762454
Penang Office:
Tel(PG): +6016-5505065
Office Hour:
Mon-Fri 9am to 6pm
Sat 9am to 1pm
Closed on Public Holidays
Screenshot_63
Featured item SEW0098-1000V(1KV) Digital Insulation Tester 250v,500v,1KV.
Category: Insulation (Resistance) testers
  • Details
  FEATURES
● Measures insulation (MΩ), Continuity (Ω) and AC voltage.
● Three insulation test voltages(DC V) : 250V, 500V, 1000V.
● 3½ digital LCD (2000 counts).
● 68 × 34mm ( 2.677” × 1.338” ) large LCD display.
● LCD backlight display.
● Automatic circuit discharge.
● Test insulation at rated voltage into a 1mA load.
● 200mA short circuit testing current for continuity.
● Auto ranging.
● Fuse protection.
● Data hold function.
● BS 16 edition.
  SPECIFICATIONS
Insulation  Resistance
 Test voltage   250V / 500V / 1000V
 Measuring ranges
 (Auto ranging)
 0-20MΩ / 0-200MΩ / 0-2000MΩ
 Output voltage open
 circuit
 +10%
 Accuracy  0-20MΩ : ±(1.5%rdg+5dgt)
 0-200MΩ : ±(2.5%rdg+3dgt)
 0-2000MΩ : ±(5%rdg+5dgt)
 Resolution  0-20MΩ : 10kΩ
 0-200MΩ : 100kΩ
 0-2000MΩ : 1MΩ
 Output current  1mA DC
AC Voltage
 Range  0-500V
 Resolution  1V
 Line frequency range  40-120 Hz
 Accuracy  ±(1.5%rdg+3dgt)
Current for continuity
 Measuring range   0-200Ω
 Resolution   0.1Ω
 Short circuit terminal
 current
 200mA DC min.
 Open circuit terminal
 voltage
  4V DC min.
 Accuracy   ±(1.5%rdg+3dgt)
General
 Impedance  10MΩ
 Dimensions  175(L) × 85(W) × 75(D) mm
 Weight
 (battery included)
  Approx. 600g
 Power source  1.5V (AA ) × 8
 Safety standard   EN 61010-1 CAT III 500V